Gebe Takibi

Anne Çocuk Sağlığı

HAMİLE OLDUĞUNU ÖĞRENEN yada HAMİLELİK ŞÜPHESİ OLAN KADINLARIMIZIN MUTLAKA AİLE HEKİMİNE BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDİR.

ANA-ÇOCUK SAĞLIĞI İÇİN GEREKENLER

  • Anne-Çocuk sağlığı için doğurganlık çağındaki kadınlarımızınevli yada bekar fark etmeden altı ayda bir kadiın izlemlerini yaptırmalaır gerekir.
  • Gebeliğe karar veren kadın bunu Aile Hekimi ile paylaşmalıdır. Ailede hastalık öyküsü, gebe adayının sağlık durumu sorgulanması, fizik muayene bulguları, anemi kontrolü, folik asit başlanması gibi yaklaşımlar ile gebeliğe daha sağlıklı hazırlık yapılabilir.
  • Gebe kadınların Aile Hekimleri ve Kadın Doğum uzmanı takiplerini düzenli yaptırmaları anne ve bebek sağlığı için önemlidir.
  • Doğum sonrası lohusa izlemler, bebe izlem ve aşılar düzenli yaptırılmalıdır.
  • Yaşamın her alanında sağlık sorunlarını aile hekimi ile paylaşmak kadının ve çocuğun sağlığı için vazgeçilmezdir.
GEBELİK HAKKINDA BİLGİ

Yumurtlama (ovulasyon) adet başlangıcından sonraki yaklaşık 14. günde (2 hafta sonra) gerçekleşir. Ovulasyondan 24-48 saat önce veya sonrasındaki ilişkilerden hamile kalınabilir. Tıbbi deyimlerde gebelik (yumurtlama günü her kadında az da olsa değişebileceğinden) son adet tarihinin ilk gününden itibaren sayılmaya başlar. Yani ilişki öncesi 2 hafta da gebeliğe katılır. Başka bir deyiş ile , gebeliğin başlangıcı yumurtanın olgunlaşmaya başladığı andır. Bu an da son adet tarihinin ilk günüdür. Yumurtalık (over) içinde bir yumurta (folikül, ufak kistçik) son adet tarihinin ilk gününden itibaren büyümeye başlar, Yumurtlama olduğu an sperm ile birleşebilirse gebelik devam eder. Bu hesapla gebelik yaklaşık 40 hafta sürer.

Kan testi: Sperm yumurtanın içine girdikten (Bu olay tüplerde olur,sonra embryo rahime yerleşir) yaklaşık 10-12 gün sonra (embriyo) bHCG denen bir hormon salgılamaya başlar ve giderek artan bu hormonun kanda tespiti gebeliğin en erken tespit yöntemidir. Başka bir deyişle beklenen adetten 3-5 gün önce, ilişkiden 10-12 gün sonra, tıbbi terim olarak gebelik 3,5 hafta iken kanda gebelik tespit edilebilir.

İdrar testi: bHCG hormonu belli bir kan seviyesine çıkınca idrarda da tespit edilebilir. Piyasada hassasiyet derecelerine göre değişik ürünler satılmaktadır. Kanda gebelik testi kadar olmasa da bazıları beklenen adet tarihinden birkaç gün öncesinde sonuç verecek kadar hassastırlar. Yine de beklenen adet öncesinde veya birkaç gün adet gecikmesinde eğer (-) çıkarlarsa 1 hafta sonra tekrar edilmeleri gereklidir. Ayrıca özellikle İdrar yolu enfeksiyonu mevcut ise sonuç yanlışlıkla (+) de çıkabilir. Kontrol edilmeleri önerilir.

Ultrasonografi: Hamilelik tespitindeki altın standard ultrasonografidir. Gebelik en erken 5. haftada, yani ilişkiden sonraki 3. haftada 4-5mm büyüklüğe ulaşır. Bebeğin ve kalp atışlarının izlenmesi ise 1 hafta sonra, yaklaşık 6-6,5 haftada olur.

Kan ve idrar testleri hamileliği saptasalar da gebeliğin sağlıklı devamı konusunda çok güvenilir bilgi vermezler, ayrıca rahim dışında gelişen dış gebelikler, hormon salgılayan yalancı gebelik olasılıkları ancak ultrasonografi ile ekarte edilebilir.

Gebeliğinden emin olan anne adaylarının ilk yapması gereken Aile Sağlığı Merkezine giderek bağlı olduğu aile hekimine veya aile sağlığı elemanına bildirimde bulunmaktır. Bir Kadın-Doğum uzmanı yada hastanenin takibinde olan gebelerin de mutlaka aile sağlığı merkezine kayıt olması gerekir. Aile hekiminiz ve aile sağlığı elemanınız izlemeniz gereken yol hakkında size en kısa öz ve anlaşılır açıklamaları yapacaktır.

Aile Sağlığı Merkezinde gebelik boyunca dört kez izlem için (ilk gelişten sonra üç kez) çağrılacaksınız. Boyunuz, kilonuz, Kan Laboratuvar değerleri, bebek kalp sesleri rutin takip edilecek, Gebe-Tetanoz aşısı yapılacaktır.

Aile Hekimine başvuran ve gerekli bilgiyi alan gebelerin Kadın Doğum uzmanı takibine de gitmeleri gerekmektedir. Ultrason bebeğin ayrıntılı takibi kadın doğum uzmanı tarafından yapılmakta, gebeliğe spesifik özel testler Kadın Doğum uzmanı tarafından istenebilmektedir.

Ayrıca Gebelik , Doğum ve Bebeğinizle ilgili aklınıza takılan her soruyu aile hekiminize ve aile sağlığı elemanınıza sorabilirsiniz.